Cereri de rugăciune ale bisericii mondiale

0
 • Doamne, Te rugăm să lași ca o redeșteptare puternică a evlaviei de altă dată să cuprindă biserica Ta în aceste zile ale sfârșitului. Fie ca noi să stăm de partea adevărului chiar dacă ar cădea cerurile.
 • Doamne, arată-ne cum să fim consecvenți în închinarea de zi cu zi, individual și ca familie.
 • Doamne, deschide-ne ochii să vedem lucrurile din viața noastră care ne distrag. Lucrurile care ne împiedică să ne putem concentra în întregime asupra Ta. Ajută-ne să ne închinăm cu inimi neîmpărțite.
 • Doamne, ajută-ne să Te lăsăm să ne trezești în fiecare dimineață, indiferent cât de devreme, pentru a avea timp prețios și fără grabă în Cuvântul Tău și în rugăciune.
 • Ne rugăm să ne ajuți să venim la Tine așa cum suntem, cu toate sentimentele noastre, cu imperfecțiunile, păcatele și nevoile noastre și să-Ți permitem să ne iubești, să ne schimbi și să ne recreezi în omul cel nu așa cum dorești Tu să fim.
 • Doamne, învață-ne cum să stăruim pentru un botez zilnic al Duhului Sfânt.
 • Ne rugăm pentru ca ploaia târzie a Duhului Sfânt să ne dea putere în mărturia noastră și să ne facă în stare să ne angajăm în lucrarea pe care ne-ai dat să o facem înainte de revenirea Ta.
 • Arată-ne cum să ne iubim familiile cu sacrificiu și cum să facem ucenici pentru Împărăție, începând cu proprii noștri copii și cu cei dragi.
 • Ne rugăm pentru înțelepciune pentru a cerceta, a înțelege și a urma Cuvântul lui Dumnezeu. Învață-ne să împărțim corect cuvintele adevărului și să le împărtășim cu credincioșie altora.
 • Doamne, Te rugăm să ne reînnoiești aprecierea pentru învățăturile găsite în scrierile inspirate ale Ellen White.
 • Ne rugăm pentru libertatea religioasă și libertatea de conștiință în întreaga lume. Doamne, Te rugăm să deschizi uși pentru proclamarea Cuvântului Tău în teritoriile închise.
 • Doamne, fie ca biserica Ta mondială să accepte chemarea de a vesti pe scară largă soliile celor trei îngeri la fiecare națiune și limbă. Arată-ne cum să centrăm toate aceste învățături pe dragostea și neprihănirea lui Hristos.
 • Doamne, ajută-ne să le arătăm tinerilor noștri cum arată trăirea mesajelor celor trei îngeri.
 • Doamne, fie ca adventiștii din întreaga lume să declare “Voi merge” și să accepte chemarea de a Te sluji și de a proclama vestea bună a mântuirii.
 • Ne rugăm ca profesioniștii din domeniul medical, oamenii de știință, liderii guvernamentali și oficialii din domeniul sănătății publice să aibă înțelepciune pentru numeroasele decizii pe care trebuie să le ia.
 • Ne rugăm ca adventiștii din întreaga lume să ofere ajutor practic și încurajare celor care suferă. Dă-ne curaj, creativitate și un spirit altruist atunci când vecinii noștri au cea mai mare nevoie de noi.
 • Ne rugăm pentru cei care sunt afectați financiar de pierderea locurilor de muncă datorită schimbărilor din domeniul economic..
 • Doamne, Te rugăm arată-le membrilor bisericii cum să-i ajute pe cei care se luptă cu probleme de sănătate mintală sau izolare.
 • Ne rugăm ca pastorii și bisericile să găsească modalități de a-i face pe membrii bisericii să se roage în mod activ împreună. Doamne, Te rugăm să strângi biserica Ta laolaltă în închinare și slujire.
 • Ne rugăm pentru o redeșteptare spirituală în rândul tinerilor adventiști de ziua a șaptea care frecventează colegiile și universitățile din întreaga lume. Fie ca ei să devină ambasadori plini de viață pentru Hristos.
 • Ne rugăm pentru cei 69% din populația pământului care nu au primit o prezentare clară a lui Isus.
 • Ne rugăm pentru cele 62 de milioane de oameni din cele 28 de orașe din fosta Uniune Sovietică (Divizia Euro-Asia) la care s-a ajuns cel mai puțin.
 • Ne rugăm ca Dumnezeu să ridice misionari curajoși care să dorească să lucreze în cele 746 de grupuri etnice din cele 20 de țări din Orientul Mijlociu.
 • Doamne, Te rugăm să ridici studenți valdenzi moderni care sunt dispuși să Te slujească în locuri dificile.
 • Ne rugăm pentru membrii adventiști care se confruntă cu persecuția sau închisoarea din cauza convingerilor lor.
 • Ne rugăm ca cei 202 milioane de oameni din cele 41 de orașe din Divizia Asia de Sud-Pacific la care s-a ajuns cel mai puțin să-L cunoască pe Isus.
 • Ne rugăm pentru Departamentul Școala de Sabat / Lucrare Personală al fiecărei biserici locale care caută să împlinească planul lui Dumnezeu și ajung la cei din localitățile lor cu slujire iubitoare, studii biblice și mărturie personală.
 • Ne rugăm pentru Agenția de Dezvoltare, Refacere și Ajutor (ADRA), care răspunde nevoilor practice din întreaga lume.
 • Ne rugăm pentru cele 16 milioane de oameni din cele 6 orașe din Divizia Pacificului de Sud la care s-a ajuns cel mai puțin.
 • Ne rugăm pentru ca Duhul Sfânt să ne ajute să știm cum să ajungem la 406 milioane de oameni din cele 105 orașe din Divizia Asiei Pacificului de Nord la care s-a ajuns cel mai puțin.
 • Doamne, Te rugăm să binecuvântezi Departamentul Capelanilor Adventiști care mobilizează capelanii și membrii interesați pentru a sluji celor aflați în închisoare.
 • Doamne, ne rugăm pentru instructorii Școlii de Sabat. Te rugăm să-i faci să înțeleagă cât de importantă este lucrarea lor pentru copiii noștri.
 • Doamne, căutăm călăuzirea Ta pentru numeroasele Centre de influență, programe de sănătate și familie și cluburi de exploratori din întreaga lume.
 • Doamne, Te rugăm să ne arăți cum să trimitem mai multă literatură (tipărită și electronică) plină de adevăr, în localitățile noastre. Ne rugăm ca oamenii să o citească și ca Duhul Sfânt să îi convingă de adevărul biblic.
 • Doamne, cerem protecția Ta pentru misionarii care lucrează în locuri periculoase.
 • Te rugăm să ridici evangheliști cu literatura, studenți voluntari, autori, specialiști media și susținători financiari pentru a răspândi cuvinte de speranță și viață.
 • Ne rugăm pentru școlile adventiste, pentru elevii și profesorii din întreaga lume. Fie ca aceste școli să predea cu credincioșie adevărul biblic și să-i conducă pe tineri spre misiune, slujire și o relație mântuitoare cu Hristos.
 • Doamne, dă-ne înțelepciunea de a ajunge la culturile seculare care nu sunt interesate de religie. Fă ca Duhul Tău cel Sfânt să dărâme zidurile care înconjoară inimile seculare.
 • Binecuvântează-ne în timp ce ne apropiem de oamenii înrobiți de închinarea la spirite, idolatrie și credințe animiste. Ajută-ne să înțelegem viziunea lor asupra lumii și să le prezentăm un Mântuitor personal.
 • Doamne, Te rugăm inspiră-i pe adventiștii de ziua a șaptea din întreaga lume să se roage ca niciodată înainte. Învață-ne să cerem împlinirea făgăduințelor Tale și să ne așteptăm ca Tu să muți munții din loc atunci când ne rugăm.
 • Ne rugăm pentru cele 541 de grupuri etnice din cele 18 țări ale Diviziei Africa de Sud – Oceanul Indian. Te rugăm să-i conduci la adevărul biblic.
 • Arată-ne cum să răspundem nevoilor practice și spirituale ale refugiaților. Fie ca biserica noastră să fie cunoscută pentru dragostea față de toți oamenii, indiferent cine sunt sau de unde vin.
 • Te rugăm să ridici misionari urbani care să planteze biserici pentru cele 806 grupuri etnice din cele 20 de țări ale Diviziei Inter-Europene.
 • Te rugăm să ridici o armată de lucrători care să planteze biserici pentru cele 948 de grupuri etnice din cele 38 de țări ale Diviziei Inter – Americane.
 • Te rugăm să ne înveți cum să proclamăm punctele fundamentale ale bisericii noastre cu claritate, creativitate și autenticitate biblică. Fie ca dragostea lui Isus să fie în centrul a tot ceea ce credem.
 • Doamne, Te rugăm să pregătești tineri pentru a planta biserici pentru cele 789 de grupuri etnice din cele 9 țări ale Diviziei Nord-Americane.
 • Îți cerem să pregătești voluntari pentru a sluji cele 70 de grupuri etnice din Israel.
 • Te rugăm să ridici misionari medicali care să planteze biserici printre cele 830 de grupuri etnice din cele 11 țări ale Diviziei Africa Centrală și de Est.
 • Te rugăm să ridici luptători ai rugăciunii care să mijlocească pentru cele 2.568 de grupuri etnice din cele 4 țări ale Diviziei Asia de Sud.
 • Te rugăm, fă ca familiile noastre să dezvăluie dragostea Ta în casele și localitățile noastre. Îți cerem să aduci armonie în cămine, să vindeci relațiile distruse, să protejezi pe cei vulnerabili de abuzuri și să descoperi puterea Ta sfințitoare în situații aparent fără speranță.
 • Te rugăm să ridici asistente medicale și doctori care să planteze noi biserici printre cele 1 978 de grupuri etnice din cele 22 de țări din Divizia Africa Centrală și de Vest.
 • Ne rugăm pentru cele 49 de milioane de oameni din cele 19 orașe din Divizia Trans-Europeană la care s-a ajuns cel mai puțin.
 • Ne rugăm pentru copiii noștri. Te rugăm să le dai puterea de a sta cu îndrăzneală pentru Tine atunci când întâmpină obstacole și presiuni. Ajută-i să facă alegeri înțelepte și să stea pentru adevăr.
 • Învață-ne să urmăm exemplul altruist al lui Hristos prin satisfacerea nevoilor zilnice ale oamenilor din apropierea noastră. Înzestrează-ne pentru a sluji ca misionari medicali, voluntari și prieteni ai celor nevoiași.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *